„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, którą wybrano jako lekturę 12 odsłony Narodowego Czytania. 

   W tej ogólnopolskiej akcji wzięła udział również młodzież Zespołu Szkół RCKU w Przemystce. We wtorek 12 września 2023 roku w auli szkolnej uczniowie wybranych klas odczytali najbardziej wymowne fragmenty „Nad Niemnem”, a następnie wraz z opiekunami udali się do Biblioteki Publicznej w Radziejowie, gdzie wzięli udział w odsłonie powiatowej akcji Narodowego Czytania powieści Elizy Orzeszkowej. 

     Ta wyjątkowa lektura ukazała się drukiem w 1888 roku. Ze względu na: barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”, a jego autorkę nazywano młodszą siostrą wieszcza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.  To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Drugi problem, który autorka porusza na kartach powieści związany jest z tematem pracy – hasła bardzo popularnego w pozytywizmie. Pisarka dowodzi, że to właśnie praca daje człowiekowi szczęście i satysfakcję oraz nadaje życiu sens. To również wspaniała powieść, która oddaje piękno i bogactwo nadniemeńskiego krajobrazu.

    Cieszymy się ogromnie, że nasza młodzież tak chętnie bierze udział w kolejnych odsłonach Narodowego Czytania i pielęgnuje kulturę żywego słowa. Już teraz zapraszamy za rok na trzynastą odsłonę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content