Pierwsze spotkanie młodzieży z Polski i Niemiec za nami, będą kolejne ….

Wraz z początkiem roku szkolnego 2022/2023 Zespół Szkół RCKU w Przemystce przystąpił do realizacji nowego przedsięwzięcia, jakie w dotychczasowej ponad 60-letniej historii placówki nie miało jeszcze miejsca. Mianowicie w dniach 12-18 września 2022r. jako gospodarz i organizator przedsięwzięcia podjęliśmy grupę młodzieży wraz z 2 opiekunkami z niemieckiej szkoły Weser-Kolleg Minden. Spotkanie młodzieży miało szansę na realizację dzięki dofinansowaniu otrzymanemu przez obie szkoły z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz innych programów m.in.: Sanddorf Stiftung, Bezirksregierung Düsseldorf oraz Schulperle. Wspólnie z partnerem niemieckim zrealizowaliśmy projekt z pogranicza historii i kultury pt. „Gemeinsam fremd”, czyli „Wspólnie różni”, który nawiązywał do funkcjonujących w świadomości pokoleń stereotypów o Polakach i Niemcach oraz do wzajemnych uprzedzeń obydwu narodów względem siebie.

Program wymiany młodzieży przewidywał pracę w grupach mieszanych na temat faktów i mitów o Polakach i Niemcach, szukanie wspólnych słów podobnie brzmiących o tym samym znaczeniu występujących w obu językach oraz przeprowadzenie wywiadu z lokalnymi historykami, którzy mieli za zadanie podzielić się z uczniami wiedzą o tym, jak Niemcy osiedleni na terenie powiatu radziejowskiego w czasie okupacji hitlerowskiej byli postrzegani przez Polaków.

W ramach prowadzonych działań projektowych zapoznaliśmy gości z historią regionu, pokazaliśmy im Izbę Regionalną Towarzystwa Miłośników Kujaw w Radziejowie oraz wspólnie odwiedziliśmy Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie. Młodzież integrowała się nie tylko wspólnie pracując nad projektami, ale również spędzając miło czas podczas wspólnych posiłków oraz organizując rówieśnikom z Niemiec czas na kręgielni czy w pizzerii. Ostatnim punktem spotkania młodzieży z Przemystki i Minden była wspólna wycieczka do Krakowa i Oświęcimia. Zwiedziliśmy Stare Miasto i Fabrykę Schindlera w dawnej stolicy Polski oraz kompleks byłych nazistowskich obozów zagłady Auschwitz-Birkenau. Wizyta w miejscu pamięci okazała się być punktem kulminacyjnym całej wymiany, ponieważ pokazała, że warto angażować się w projekty również historyczne z partnerem niemieckim, nawet jeśli zostaje ujawniona prawda historyczna o okrucieństwach i zbrodniach hitlerowskich na narodzie polskim, o której młode, niemieckie pokolenie nie ma szansy dowiedzieć się ze znanych im i dostępnych źródeł historycznych. Pomimo trudnej tematyki młodzież z Polski i Niemiec poradziła sobie z tematem przewodnim wymiany naprawdę doskonale, czego efekty mogliśmy obserwować wsłuchując się  w prezentację wypracowanych rezultatów projektów podczas uroczystej gali w auli ZSRCKU w Przemystce.

Nadal pozostajemy pod wrażeniem tego, jak młodzież zdystansowana do wydarzeń sprzed 80 lat potrafi  z właściwą sobie lekkością i wrażliwością rozmawiać o przeszłości. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszego polsko-niemieckiego spotkania młodzieży, które odbyło się w ZSRCKU w Przemystce. Mamy nadzieję na długoletnią współpracę obu szkół, a na wiosnę 2023r. planujemy wizytę naszej młodzieży u niemieckiego partnera w Nadrenii Północnej-Westfalii.

                                                                                                             M.K-D


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content