Dnia 30 maja 2023r. odbyło się w naszej szkole podsumowanie przedsięwzięcia realizowanego od 1.06.2022 do 31.08.2023 przez ZSRCKU w Przemystce we współpracy z niemieckim partnerem – DEULA-Nienburg GmbH. W uroczystości, która miała miejsce w auli ZSRCKU w Przemystce uczestniczyli Dyrekcja Szkoły, uczestnicy 2 mobilności, zaproszeni goście oraz społeczność szkolna. Koordynator projektu – pani Magdalena Korzeniewska-Duszek przedstawiła poszczególne etapy realizacji projektu nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000058094 dofinansowanego z programu Unii Europejskiej Erasmus+ w kwocie 46. 280 Euro, podkreślając przy tym fakt, iż szkoła przez najbliższych 5 lat będzie miała możliwość aplikowania o środki na realizację przedsięwzięć w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe dzięki Akredytacji Erasmusa na lata 2021-2027.

W ramach projektu odbyły się 2 mobilności: dwa 2-tygodniowe wyjazdy na staże zawodowe dla uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik rolnik i technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz tygodniowe szkolenie „job shadowing” dla nauczyciela przedmiotów zawodowych.

Wśród 24 szczęśliwców, którzy pozytywnie przeszli rekrutację do projektu znalazło się 13 uczniów z klasy 3 i 4 rolniczej i 11 – z klas 3 i 4 mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Zrekrutowani uczestnicy otrzymali w ramach projektu wsparcie językowe, przygotowanie pedagogiczno-zawodowe, kulturowe i szkolenie BHP, ubezpieczenie, ponadto mieli zapewniony transport w obie strony, mieli zapewnione zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem w ośrodku DEULA, atrakcyjny program stażu oraz bogaty program kulturowy. Podczas pobytu na praktykach w Niemczech młodzież miała szansę nie tylko sprawdzić swoje umiejętności zawodowe, poszerzyć horyzonty czy zdobyć nowe doświadczenia, lecz także podszkolić znajomość języka obcego, zarówno niemieckiego, jak i angielskiego poprzez codzienną komunikację oraz poznać realia życia i pracy w Niemczech. Młodzież uczestniczyła w zajęciach praktycznych związanych z eksploatacją ciągników i maszyn rolniczych oraz przeprowadzała obsługę codzienną ciągników marki John Deere, New Holland, Claas i Fendt. Zajmowała się też analizą nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystywanych w różnych typach opryskiwaczy, rozsiewaczy nawozów i siewników zbożowych oraz ich obsługą techniczną. Ponadto uczestnicy stażu mogli przeanalizować wpływ regulacji pługa na jakość orki, przygotować agregat uprawowy do pracy, zapoznać się z rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w ciągnikach rolniczych zmniejszającymi zużycie paliwa i zwiększającymi moc oraz z obsługą systemów nawigacji GPS i urządzeń używanych w rolnictwie precyzyjnym. Ponadto młodzież wykonywała naprawę instalacji elektrycznej przyczepy, zapoznała się z budową silnika i skrzyni biegów na przykładzie jednostki napędowej samochodu oraz z obsługą i wymianą układu rozrządu. Uczniowie na bieżąco zapoznawali się z rozwiązaniami stosowanymi w niemieckich zakładach produkcyjnych i gospodarstwach rolnych. Mieli m.in. możliwość zaobserwować, jak funkcjonuje zakład hodowli bydła mlecznego Rust Holsteins w Anemolter, zapoznali się z pracą biogazowni jako alternatywnym źródłem energii cieplnej i elektrycznej oraz wykorzystaniem płodów rolnych i odpadów poprodukcyjnych przy produkcji biogazu. Mogli również zapoznać się z technologią i procesem produkcji pojazdów i maszyn rolniczych w fabryce CLAAS w Harsewinkel oraz fabryce VOLKSWAGENA w Wolfsburgu. W czasie wolnym od stażu młodzież poznawała historię regionu, zwiedzała zabytki ważniejszych miast Dolnej Saksonii, takich jak np. Nienburg, Hildesheim, Hannover, zgłębiła też historię jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie – neogotyckiego zamku książąt hanowerskich Marienburg, odwiedziła Bremę oraz poznała ciekawostki i anegdotki związane z „Muzykantami z Bremy”. Dzięki symulacji w centrum naukowym Klimahaus w Bremerhaven praktykanci odbyli podróż przez wszystkie strefy klimatyczne kuli ziemskiej.

Dzięki uczestnictwu w projekcie nasi uczniowie nabrali odwagi, otwartości i pewności siebie, uwierzyli w swoje możliwości językowe i umiejętności zawodowe. Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć słów uznania i podziękowania uczestnikom mobilności, opiekunom uczniów podczas stażu – nauczycielom przedmiotów zawodowych z naszej szkoły: p. Sławomirowi Tomalakowi i p. Wiesławowi Ciakowi oraz nauczycielce języka niemieckiego w Zespole Szkół RCKU w Przemystce – p. Magdalenie Korzeniewskiej – Duszek, która podczas obu mobilności pełniła rolę opiekuna uczniów i tłumacza za szczere chęci, dobre słowo i zaangażowanie w realizację projektu. Po podsumowaniu zaprezentowanym przez koordynatora uczestnicy obu mobilności oraz opiekunowie młodzieży podzielili się ze zgromadzonymi w auli gośćmi wrażeniami i wspomnieniami ze stażu, szkolenia oraz pobytu w Niemczech. Następnie głos zabrała pani wicedyrektor Marzena Gorzycka, która najpierw podziękowała uczestnikom i osobom zaangażowanym w działania projektowe, a następnie wręczyła uczniom Europassy- dokumenty potwierdzające nabyte przez nich umiejętności, którymi mogą pochwalić się na europejskim rynku pracy. Podsumowanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Co prawda przygoda ze stażem zawodowym w Niemczech dobiegła końca, jednakże uczniowie i nauczyciele z ZSRCKU w Przemystce mogą być pewni, że nie był to ostatni projekt dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej, w którym mieli szansę uczestniczyć. Prężnie działający od kilku lat w Zespole Szkół RCKU w Przemystce Zespół Projektowy dokłada wszelkich starań, aby jak najefektywniej pozyskiwać środki z programów UE na realizację projektów, w ramach których uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć w zagranicznych stażach zawodowych, a nauczyciele w kursach, szkoleniach oraz job shadowingu w placówkach i instytucjach w całej Europie, z którymi podejmujemy współpracę.

Magdalena Korzeniewska-Duszek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content