„Jeden gram praktyki, jest lepszy niż tona teorii” …

Ta złota myśl S. Shivanandy doskonale oddaje filozofię nauczania w technikum hotelarstwa, w którym stawiamy na łączenie teorii z praktyczną nauką zawodu. Przez cały rok młodzież uzupełnia wiedzę książkową zajęciami praktycznymi, pokazującymi jak wiele umiejętności i predyspozycji musi posiadać osoba, która wiąże swą przyszłość z branżą turystyczną.  Szczególnie owocny w te działania okazał się  marzec, który upłynął pod hasłem „Poznaję tajniki zawodu”. Pierwszym etapem działań  była wycieczka branżowa, której celem  było poznawanie różnych obiektów noclegowych w uzdrowiskowej miejscowości Ciechocinek. Młodzież miała możliwość porównania charakteru pracy, wystroju i usług w czterogwiazdkowym Hotelu Amazonka, w resorcie hotelowo-uzdrowiskowym Akacja Medical Resort oraz  w Sanatorium York. Każdy z tych obiektów różni się od siebie zarówno oferowanymi usługami dla gości, jak i wymaganiami kategoryzacyjnymi, o których uczymy się podczas zajęć w szkole. Dodatkową atrakcją wycieczki było zwiedzanie Prawosławnej Cerkwi pod wezwaniem św. Michała Archanioła, zaprojektowanej w 1894 roku w stylu zauralskim. Jest to jedyny tego typu obiekt w Europie. Jej architektura, zdobienia i ikony zrobiły na młodzieży duże wrażenie. Kolejnym punktem podróży była lekcja historii w Dworku Prezydenta RP. Uczniowie mieli okazję poznać historię miejsca i obejrzeć wystawę „Niepodległa, Ojcowie Niepodległości”. Nie zabrakło również spaceru po Ciechocińskiej Alei Sław i odwiedzeniu kultowej  Fontanny „Grzybek”. Młodzież wróciła pod wrażeniem ilości  atrakcji skrywanych przez to urocze miasteczko.

Kolejne tygodnie marca upłynęły w atmosferze konkursów i olimpiad. W dniu 20 marca Nikola Bykowska uzyskała tytuł finalisty w jubileuszowej XV edycji Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej organizowanej przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy. Natomiast kilka dni później uczennice klasy czwartej rywalizowały w regionalnym etapie  Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem”. Do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 23 kwietnia 2024 w Lublinie zakwalifikowały się Nikola Bykowska, Dominika Maciejewska i Agata Sikorska .

Końcówka marca to czas na szlifowanie praktycznych  umiejętności zawodowych. W dniach 25-26 marca br. 40 uczniów klas hotelarskich uczestniczyło w kursie animacji czasu wolnego. Jest to realizowana w technikum hotelarskim dodatkowa umiejętność,  która w ostatnim czasie staje się bardzo pożądaną profesją. Animator w hotelu organizuje czas wolny gościom hotelowym, zarówno dzieciom jak i dorosłym. Nasi uczniowie otrzymali certyfikaty, potwierdzające ukończenie szkolenia,  co pozwoli im na rozpoczęcie kariery zawodowej w najbliższym sezonie wakacyjnym. Już w maju uczniowie klasy czwartej rozpoczną dwumiesięczne praktyki zawodowe w hotelach i będzie to okazja do  wykorzystania w praktyce nabytej wiedzy i umiejętności.

Na podsumowanie, gratulujemy uczniom klasy piątej, którzy zdali ostatni egzamin zawodowy i uzyskali tytuł technika hotelarstwa. Łączenie teorii i praktyki w naszej szkole przynosi świetne efekty.

Skip to content