Dopiero co wyjechali do Szwecji, aby się szkolić, a już wracają. Mowa o grupie 9 nauczycieli przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół RCKU w Przemystce, którzy  w piątek, 16.09.2022r. ukończyli trwające 5 dni szkolenie branżowe z zakresu ekonomii i spedycji, żywienia i hotelarstwa oraz rolnictwa i mechanizacji rolnictwa. Pani Wioletta Łodygowska, p. Małgorzata Kubacka, p. Anna Paczkowska, p. Adriana Burczyk-Sztejkowska, p. Emilia Gapska, p. Agnieszka Rosińska-Jankowska, p. Małgorzata Tomalak, p. Anna Pacia oraz pan Sławomir Tomalak mogli uczestniczyć w mobilności do Malmö dzięki projektowi nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000006592 z sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe, który szkoła realizuje od 1.09.2021r. przy wsparciu programu EU Erasmus+. Dzięki szkoleniu w Szwecji uczestnicy mobilności mogli porównać system kształcenia zawodowego obowiązujący w Skandynawii z polskim systemem, ponadto mieli szansę zobaczyć na żywo i  „od kuchni”, jak funkcjonują zakłady pracy w branży ekonomiczno-spedycyjnej, gastronomiczno-hotelarskiej oraz rolniczo-mechanizacyjnej. Zdobyte doświadczenie, podpatrzone nowinki oraz gotowe rozwiązania będą mogli przenieść na nasz polski grunt i wprowadzić na swoich przedmiotach, dzięki czemu z wiedzy zdobytej na kursie w Szwecji będą mogli skorzystać również nasi uczniowie. 

                  Wiadomo od zawsze, że nie samą nauką człowiek żyje, a dodatkowo temu szkoleniu oraz całemu pobytowi nauczycieli w  Malmö  uroku dodaje fakt, iż w ciągu tych 5 dni nauczyciele spędzili czas miło za sprawą fantastycznie zorganizowanego, atrakcyjnego programu kulturowego zapewnionego przez organizację przyjmującą – EU Mobility Sverige. Zwiedzili obiekty i miejsca ważne kulturowo i architektonicznie nie tylko w 3. pod względem wielkości mieście Szwecji, poznali historię regionu, spędzili kilka godzin w stolicy Danii – Kopenhadze oraz odbyli rejs łodzią po kanałach Malmö.

                      Zadowoleni z pobytu, bogatsi o doświadczenia zawodowe, z certyfikatem ukończenia szkolenia w ręku wrócili do domu. Co prawda przygoda z kursem w Szwecji dobiegła końca, jednakże nauczyciele z ZSRCKU w Przemystce mogą być pewni, że nie był to ostatni projekt dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej, w którym mieli szansę uczestniczyć. Prężnie działający od kilku lat w Zespole Szkół RCKU w Przemystce zespół projektowy dokłada wszelkich starań, aby jak najefektywniej pozyskiwać środki z programów UE na realizację projektów, w ramach których uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć w zagranicznych stażach zawodowych, a nauczyciele w kursach, szkoleniach oraz obserwacji pracy w placówkach i instytucjach w całej Europie, z którymi podejmujemy współpracę.

Zarówno  relacja z 4-tygodniowego stażu uczniów, jak i 5-dniowego szkolenia nauczycieli w Szwecji jest dostępna na stronie internetowej szkoły oraz w mediach społecznościowych pod adresem  https://www.facebook.com/groups/225234276355916 .

                                                                                                      M.K-D

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content