W dniu 6.02.2022r. Grupa 16 uczniów z klas III i IV technikum w ZSRCKU w Przemystce wyjechała na miesięczny staż zawodowy do szwedzkiego Malmö w ramach projektu nr: 2021-1-PL01-KA121-VET-000006592 z sektora „Kształcenie i szkolenia zawodowe” realizowanego przez szkołę od 1.09.2021r.  Projekt otrzymał dofinansowanie z programu Unii Europejskiej Erasmus + w kwocie 58. 780 Euro. Autorem wniosku budżetowego z roku 2021 złożonego w ramach uzyskanej przez szkołę w 2020r. akredytacji w programie Erasmus+ jest p. Justyna Kopczyńska, natomiast koordynatorem projektu, na którym faktycznie spoczywa odpowiedzialność za właściwą realizację działań projektowych jest p. Magdalena Korzeniewska-Duszek. 

Styczeń 2022r., zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych do wyjazdu na praktyki był czasem intensywnych przygotowań do mobilności. Wśród uczniów, którzy pozytywnie przeszli rekrutację do projektu, znalazło się  6 uczniów z klasy ekonomicznej, 3 uczniów z klasy hotelarskiej, 1 uczeń z klasy gastronomicznej, 4 uczniów z klasy rolniczej oraz 2 uczniów – mechanizatorów rolnictwa. W czasie ferii zimowych zrekrutowani kandydaci uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego, z przygotowania kulturowego, pedagogiczno-zawodowego oraz w szkoleniu BHP. Po dopełnieniu wszelkich formalności oraz poczynieniu ostatnich przygotowań do wyjazdu uczniowie wraz z rodzicami stawili się w nocy z 5 na 6 lutego br. przed szkołą, aby busem ruszyć do Świnoujścia, a stamtąd promem do Szwecji. Po 6-godzinnym rejsie dotarli do portu w Ystad, gdzie powitał ich nasz szwedzki partner – EU Mobility Sverige. Razem udali się do Malmö, a konkretnie do 3-gwiazdkowego hotelu oddalonego o około 60 km od Ystad – First Hotel Jörgen Kock, w którym mają zapewnione zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie podczas trwających 4 tygodnie praktyk.  W pierwszych dwóch tygodniach pobytu w Szwecji uczniom będzie towarzyszył  nauczyciel naszej szkoły – p. Marek Wiliński, którego w 3 tygodniu zastąpi p. Anna Pacia, a w ostatnim tygodniu opiekę nad uczniami podczas praktyk będzie sprawowała p. Magdalena Korzeniewska-Duszek. W ramach projektu uczniowie mają zapewniony rejs promem w obie strony,  zakwaterowanie oraz pełne wyżywienie w First Hotel Jörgen Kock, ubezpieczenie, kieszonkowe, atrakcyjne miejsca praktyk począwszy od biur administracji w filii szwedzkiej firmy partnera i biura klubu squasha, przez szwedzkie gospodarstwa rolne, aż po 4-gwiazdkowy Grand Hotel w Lund oraz japońsko-azjatycką restaurację Icha-Mochi w Malmö.  Ponadto na uczniów czeka bardzo ciekawy program kulturowy zapewniony przez EU Mobility Sverige. 4-tygodniowa praktyka zawodowa w Szwecji pozwoli stażystom nie tylko sprawdzić swoje umiejętności zawodowe, poszerzyć horyzonty czy zdobyć nowe doświadczenia, lecz także podszkolić znajomość języka angielskiego poprzez codzienną komunikację i poznać realia życia i pracy w Szwecji. 

Mamy nadzieję, że 16-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły odnajdzie się w nowej rzeczywistości i będzie sobie świetnie radzić w miejscu pracy. 

Trzymamy kciuki za naszych uczniów. 

Zapraszamy do śledzenia relacji z pobytu na stażu zawodowym w Szwecji na stronie internetowej ZSRCKU w Przemystce oraz na naszej grupie na Facebooku.

                                                                                                                   M.K-D, M.W.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content