Od 13.02.2023r. pierwsza grupa uczniów – 11 „rolników”z klasy 3 i 4 wraz z opiekunem p. Sławomirem Tomalakiem przebywa w niemieckim ośrodku szkoleniowym Deula w Nienburgu, gdzie odbywa 2-tygodniowy staż z zakresu techniki rolniczej.

     Uczniowie obu grup zakwalifikowani do udziału w akredytowanym projekcie z sektora „Kształcenie  i szkolenia zawodowe”, na realizację którego szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków UE w kwocie 46.280 Euro odbyli gruntowne przygotowanie przed wyjazdem na staż, dzięki któremu nabrali więcej pewności siebie i przekonania, że podjęli właściwą decyzję aplikując do udziału w przedsięwzięciu.

         W pierwszym tygodniu stażu uczniowie zapoznali się z bazą dydaktyczną ośrodka, odwiedzili biogazownię w Rodewald oraz zakład hodowli bydła mlecznego w Anemolter, wykonywali przeglądy techniczne ciągników i maszyn rolniczych, zapoznali się z zasadami funkcjonowania opryskiwaczy polowych np. dobierając parametry pracy w zależności od warunków atmosferycznych czy wykonując próbę wydatku cieczy roboczej, ustalając jej dawkę i stężenie.

       W weekend planowane są wycieczki do Bremy i Bremerhaven. W kolejnym tygodniu stażu uczniowie zapoznają się z funkcjonowaniem linii technologicznej i montażem ciągników oraz maszyn firmy CLAAS w Harsewinkel oraz odwiedzą fabrykę Volkswagena w Wolfsburgu. Będą też przygotowywać agregat uprawowy do pracy, wykonywać zabiegi uprawy roli z wykorzystaniem sygnału GPS i dobierać parametry pracy siewników zbożowych.

         Z relacji uczniów wynika, że są bardzo zadowoleni ze stażu i pobytu w Nienburgu. Życzymy im, aby drugi tydzień praktyk przyniósł nowe, ciekawe doświadczenia, do których będą wracać we wspomnieniach przez długie lata.

          Relację z pobytu uczniów na praktykach można śledzić na Facebooku-u.

                                                                                                                  M.K-D

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content