Dnia 18 czerwca 2024r. odbyło się w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przemystce podsumowanie przedsięwzięcia realizowanego od 1.06.2023 we współpracy z niemieckim partnerem – DEULA-Nienburg GmbH i włoską firmą eProjectConsult z siedzibą w sycylijskim miasteczku Barcellona Pozzo di Gotto. W uroczystości, która miała miejsce w auli szkoły uczestniczyli Dyrekcja Szkoły, uczestnicy 2 mobilności, zaproszeni goście oraz społeczność szkolna. Koordynator projektu – pani Magdalena Korzeniewska-Duszek przedstawiła poszczególne etapy realizacji projektu nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000115008 dofinansowanego z programu Unii Europejskiej Erasmus+ w kwocie 57 381 Euro, podkreślając przy tym fakt, iż szkoła przez najbliższych 5 lat będzie miała możliwość aplikowania o środki na realizację przedsięwzięć w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe dzięki Akredytacji Erasmusa na lata 2021-2027.
W ramach projektu odbyły się 2 mobilności: najpierw 13-osobowa grupa uczniów „rolników” i „mechanizatorów rolnictwa” zrealizowała staż zawodowy w niemieckim ośrodku kształcenia zawodowego DEULA w Nienburgu w terminie 8-19 kwietnia 2024r., a miesiąc później kolejna 13-osobowa grupa uczniów z klas 2TH, 3 TŻiUG, 4TE, 3TE i 3TS wyjechała na 2-tygodniowe praktyki zawodowe na Sycylię.
Zrekrutowani do udziału w przedsięwzięciu uczestnicy otrzymali w ramach projektu wsparcie językowe, przygotowanie pedagogiczno-zawodowe, kulturowe i szkolenie BHP, ubezpieczenie, ponadto mieli zapewniony transport w obie strony, zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem, atrakcyjny program stażu oraz bogaty program kulturowy. Podczas pobytu na praktykach we Włoszech i Niemczech młodzież miała szansę nie tylko sprawdzić swoje umiejętności zawodowe, poszerzyć horyzonty czy zdobyć nowe doświadczenia, lecz także podszkolić znajomość języka obcego, zarówno niemieckiego, jak i angielskiego poprzez codzienną komunikację oraz poznać realia życia i pracy na Sycylii i w Dolnej Saksonii. „Rolnicy” i „mechanizatorzy” uczestniczyli w zajęciach praktycznych związanych z eksploatacją ciągników i maszyn rolniczych oraz przeprowadzali obsługę codzienną ciągników marki John Deere, New Holland, Claas i Fendt. Zajmowali się też analizą nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystywanych w różnych typach opryskiwaczy, rozsiewaczy nawozów i siewników zbożowych oraz ich obsługą techniczną. Mogli również zapoznać się z technologią i procesem produkcji pojazdów i maszyn rolniczych w fabryce CLAAS w Harsewinkel, GRIMME w Damme oraz fabryce VOLKSWAGENA w Wolfsburgu. Chłopcy z technikum w zawodzie technik spedytor zajmowali się przede wszystkim sortowaniem przesyłek i dostarczaniem ich pod wskazany adres, a dziewczęta z technikum ekonomicznego pracowały w sektorze administracyjno-biurowym, dzięki czemu mogły dostrzec różnice w pracy ekonomisty w Polsce i na Sycylii. „Hotelarki” dbały o gości odwiedzających 4-gwiazdkowe hotele, w których odbywały praktyki La Bussola i I prinzipi di Casador, zlokalizowane w turystycznym miasteczku w Milazzo. Uczennice z technikum żywienia zgłębiały tajniki kuchni sycylijskiej pracując w lokalach gastronomicznych serwujących włoskie specjały.
W czasie wolnym od stażu młodzież poznawała kulturę i historię regionu. Zwiedziła m.in. miasteczko Goslar wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO położone u podnóża gór Harzu, zgłębiła też historię jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie – neogotyckiego zamku książąt hanowerskich Marienburg, odwiedziła Erlebnis-Zoo w Hanowerze, zwiedziła starożytną i klimatyczną, położoną wysoko na skałach Taorminę oraz największy, aktywny wulkan w Europie – Etnę.
Dzięki uczestnictwu w projekcie nasi uczniowie nabrali odwagi, otwartości i pewności siebie, uwierzyli w swoje możliwości językowe i umiejętności zawodowe. W opinii pracodawców świetnie radzili sobie z wykonywaniem powierzonych im zadań, wykazywali się dyscypliną, pracowitością i kreatywnością. Podkreślano zwłaszcza wysoki poziom wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z zawodem, z którymi uczniowie wyjechali na praktyki, a które stanowią solidny fundament na przyszłość.
Podczas uroczystości nie mogło zabraknąć słów uznania i podziękowania uczestnikom mobilności za ich wzorowe zachowanie podczas stażu oraz nauczycielom z naszej szkoły, opiekunom uczniów podczas stażu we Włoszech i Niemczech za szczere chęci, dobre słowo i zaangażowanie w realizację projektu: pani Kornelii Patyk, pani Annie Paci, pani Magdalenie Korzeniewskiej – Duszek oraz panu Wiesławowi Ciakowi. Po podsumowaniu zaprezentowanym przez koordynatora uczestnicy obu mobilności oraz opiekunowie młodzieży podzielili się ze zgromadzonymi w auli gośćmi wrażeniami i wspomnieniami ze stażu, oraz pobytu we Włoszech i w Niemczech. Następnie głos zabrał pan dyrektor Jacek Malinowski który najpierw podziękował uczestnikom i osobom zaangażowanym w działania projektowe, a następnie wręczył uczniom Europassy- dokumenty potwierdzające nabyte przez nich umiejętności, którymi mogą pochwalić się na europejskim rynku pracy. Podsumowanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Co prawda przygoda ze stażem zawodowym w Niemczech i we Włoszech dobiegła końca, jednakże uczniowie i nauczyciele z ZSRCKU w Przemystce mogą być pewni, że nie był to ostatni projekt dofinansowany z funduszy Unii Europejskiej, w którym mieli szansę uczestniczyć. Prężnie działający od kilku lat w Zespole Szkół RCKU w Przemystce Zespół Projektowy dokłada wszelkich starań, aby jak najefektywniej pozyskiwać środki z programów UE na realizację projektów, w ramach których uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć w zagranicznych stażach zawodowych, a nauczyciele w kursach, szkoleniach oraz job shadowingu w placówkach i instytucjach w całej Europie, z którymi podejmujemy współpracę.
M.K-D