Od kilku lat Zespół Szkół RCKU w Przemystce wiedzie prym w realizacji projektów i zagranicznych staży zawodowych dla uczniów oraz kursów i szkoleń dla nauczycieli finansowanych z dotacji programów Unii Europejskiej. Dopiero co rozpoczął się rok szkolny 2022/2023, a szkoła w Przemystce podejmuje nowe inicjatywy nie tylko poprzez kontynuację już rozpoczętych projektów, lecz przede wszystkim dzięki realizacji przedsięwzięć będących rezultatem niedawno nawiązanej współpracy. Szkoła poszukując placówki zagranicznej do kontaktu językowego pozyskała nowego partnera – niemiecką szkołę z 40-letnim doświadczeniem i tradycjami położoną w Nadrenii Północnej- Westfalii – Weser-Kolleg Minden. Ze wspólnych rozmów p. Magdaleny Korzeniewskiej-Duszek, nauczycielki języka niemieckiego w ZSRCKU w Przemystce oraz p. Zuzanny Skibickiej i p. Kerstin Lehmann, które w Weser-Kolleg Minden uczą języka niemieckiego i historii zrodził się pomysł aplikowania do Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży o środki na realizację projektu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Ku ogromnej radości obu szkół wniosek projektowy został rozpatrzony pozytywnie. ZSRCKU w Przemystce jako gospodarz przedsięwzięcia otrzymał dofinansowanie do spotkania młodzieży z przeznaczeniem na pokrycie kosztów pobytu i realizację programu wymiany w kwocie 14.280 zł, natomiast niemiecki partner otrzymał od PNWM wsparcie w wysokości 1825,80 Euro na pokrycie kosztów podróży. Weser-Kolleg Minden pozyskał również środki z innych programów i instytucji m.in.: z Sanddorf Stiftung, Bezirksregierung Düsseldorf oraz Schulperle na realizację projektu z pogranicza historii i kultury pt. „Gemeinsam fremd”, czyli „Wspólnie różni”, który nawiązuje do funkcjonujących w świadomości pokoleń stereotypów o Polakach i Niemcach oraz do wzajemnych uprzedzeń obydwu narodów względem siebie.

W ramach przygotowań do spotkania młodzieży, które odbędzie się w terminie od 12 do 18 września 2022r. realizowaliśmy działania wirtualne. Oprócz spotkań zapoznawczych za pośrednictwem komunikatora Zoom w dniu 6.05.2022r. uczestniczyliśmy online w panelu dyskusyjnym ze szkołą w Minden na temat uprzedzeń i dyskryminacji. Gościem konferencji był Niemiec z Wuppertalu, przez wiele lat mieszkający i pracujący w Polsce aktor i kabareciarz – Steffen Möller.  W wymianie uczestniczy łącznie 34 uczniów, po 17 uczniów z Polski i Niemiec. Naszą szkołę reprezentuje 13 uczniów z klasy 4 LO oraz 4 uczniów z klasy 4 Tep. Organizatorem wymiany i jednocześnie opiekunem młodzieży z ZSRCKU w Przemystce jest p. Magdalena Korzeniewska-Duszek. Nasi goście przyjadą do Przemystki w poniedziałek, 12.09.2022r. Grupa uczniów z Weser-Kolleg Minden wraz z 2 opiekunkami przez 4 dni pobytu w ramach prowadzonych na terenie szkoły działań projektowych będzie zakwaterowana w restauracji „Perła Kujaw”. Program wymiany przewiduje pracę w grupach na temat stereotypów i uprzedzeń w celu zrealizowania założeń projektu, wypracowania rezultatów tych działań i przedstawienia efektów pracy szerszej publiczności. Ponadto goście z Niemiec poznają historię naszej szkoły, odwiedzą miejsca związane z historią i tradycjami regionu oraz wezmą udział w przygotowanym dla nich programie kulturowym. Podczas tej wymiany wspólnie odwiedzimy Kraków, Fabrykę Schindlera oraz obóz zagłady w Oświęcimiu.

Na wiosnę 2023r. planujemy wizytę naszej młodzieży u niemieckiego partnera. Mamy nadzieję na długoletnią współpracę Zespołu Szkół RCKU w Przemystce i Weser-Kolleg Minden, w ramach której  uczniowie z obu szkół wezmą udział w jeszcze niejednej wymianie młodzieży.

M.K-D

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content