W poniedziałek 5 września 2022 roku, w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego, młodzież Zespołu Szkół RCKU w Przemystce wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W wyjątkowej scenerii szkolnego parku uczniowie odczytali wybrane utwory z debiutanckiego tomu poezji Adama Mickiewicza.

Zbiór ten ukazał się dwieście lat temu w Wilnie, a w jego skład  weszło 14 utworów. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze zainicjowały początek polskiego romantyzmu. Romantyczność, Świteź, Lilie i Pani Twardowska to przeczytane ballady z tego cyklu. To utwory pełne grozy i humoru, które zachwycają niezwykłą aurą i przepięknymi opisami przyrody. Wspólna lektura ballad naszego narodowego wieszcza przypomniała nam ponadczasową prawdę, że świat musi być sprawiedliwy, dobro w nim uczynione zostanie nagrodzone a zło ukarane.

Akcję Narodowego Czytania wzbogaciła także wystawa poświęcona życiu i twórczości Adama Mickiewicza oraz wyjście młodzieży 2 września do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Radziejowie inaugurującej akcję Narodowego Czytania.

Zachęcamy do lektury Ballad i romansów i już dziś zapraszamy na kolejną czytelniczą odsłonę w 2023 roku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content