W ramach koła zainteresowań języka angielskiego, prowadzonego przez panią Karolinę Sobieraj, uczniowie naszej szkoły nawiązali kontakt z rówieśnikami z Włoch i Francji.

Celem współpracy jest praca nad stylem pisma odręcznego i rozwijanie umiejętności tworzenia form pisemnych, jakimi są listy prywatne. List prywatny to jeden z elementów pisemnego egzaminu maturalnego. Dzięki kontaktom z zagranicznymi rówieśnikami pisanie listów stało się całkiem przyjemne. Co więcej młodzież stara się, by ich pismo było jak najlepszej jakości, aby osoba, która otrzyma list, nie miała problemu z jego odczytaniem.

Tematyką pierwszej korespondencji był opis wyglądu, cech charakteru oraz zainteresowań. Skupialiśmy się również na przedstawieniu rodziny. Nasz drugi list to już tematyka świąteczna. Młodzież charakteryzowała swoje tradycje rodzinne podczas Świąt Bożego Narodzenia. Opisywano głównie ulubione potrawy wigilijne, ale dostrzeżono również te mniej popularne smakołyki. Ukazywaliśmy swoje marzenia co do podarunków świątecznych i sięgaliśmy pamięcią do przeszłości w celu opisania najgorszego czy najciekawszego prezentu, jaki kiedykolwiek otrzymaliśmy. Uczniowie musieli stosować wszystkie typowe elementy listu prywatnego, uwzględniając jego treść jak i formę. Dodatkową atrakcją było przygotowanie drobnych upominków składających się z naszych polskich słodyczy. Młodzież przygotowała również kartki świąteczne wykonane za pomocą programu Canva.

Nasze listy już dotarły do swoich odbiorców. Sprawiły wiele radości i stały się inspiracją do napisania odpowiedzi.

Teraz my z niecierpliwością czekamy na listy zwrotne.

Skip to content