Szukaj

Sukces pierwszej mobilności w Zespole Szkół RCKU w Przemystce.

W dniach 27 – 31 maja 2019 r. odbyła się pierwsza mobilność dwuletniego projektu Erasmus+ „We share the land” zaplanowanego na lata 2018 – 2020.Nasz kraj odwiedzili reprezentanci szkoły Leap Saint Cyran z Saint Cyran DuJambot z centralnej części Francji i InstitutoStataleD’Istrucione z Treviglio z północnej części Italii.

Następna wizyta odbędzie się w październiku 2019 r. we Francji, a ostatnia w kwietniu 2020 we Włoszech.

Nasza szkoła miała przyjemność gościć aż 35 uczestników programu Erasmus+. Była to młodzież w wieku 16 – 19 lat wraz z opiekunami. Nasi goście pojawili się na lotnisku w Warszawie już 26 maja, gdzie czekał na nich wynajęty autokar i młodzież z Zespołu Szkół RCKU z przygotowanymi wcześniej powitalnymi plakatami. Po wesołym powitaniu udaliśmy się do Radziejowa, do hotelu i restauracji „Arkadia”, gdzie uczestnicy projektu zatrzymali się na cały czas trwania projektu.

Koordynator projektu Pani Karolina Sobieraj wraz z zespołem projektowym opracowała bogaty program, który wypełniony był wszelkimi aktywnościami od samego rana aż do późnego wieczora. Nasi goście uczestniczyli w przygotowanych przez zespół projektowy i nauczycieli przedmiotów zawodowych warsztatach kosmetycznych, podczas których poddawali się zabiegom parafinowania dłoni i wykonywali samodzielnie balsamy do ust. Na warsztatach kulinarnych młodzież zagraniczna uczyła się robić pierogi nadziewane serem i pieczarkami z cebulką. Inna grupa pod okiem instruktorów uczyła się wykonywania orki na polu i ostatnia grupa dzięki uprzejmości Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie miała możliwość nauczyć się przygotowywania sprzętu i wozu do akcji pożarniczej.

Mieliśmy przyjemność gościć z wizytą w starostwie powiatowym, gdzie uczestniczyliśmy w prezentacji prowadzonej przez Panią Dorotę Sajbor pt. „ Edukacja społeczności zamieszkującychobszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego” na temat walorów przyrodniczych Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Po interesującym spotkaniu zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek do restauracji „ZAZ” w Radziejowie. Wraz z naszymi gośćmi spędziliśmy miło czas przy grillu i skorzystaliśmy z zaproszenia na basen, które otrzymaliśmy od starosty radziejowskiego pana Jarosława Kołtuniaka.

Nasz program bogaty był również w wycieczki, podczas których uczestnicy projektu poznawali nasz region i kulturę. Odwiedziliśmy stadninę koni „Falborek Arabians” i fabrykę maszyn i urządzeń rolniczych „Krukowiak”. Czas fantastycznieupłynął nam przy grillu w „Agrofarmie” w Gołaszewie, jak i na statku podczas rejsu po jeziorze Gopło. Kolejny ciepły dzień spędziliśmy w Inowrocławiu korzystając ze zdrowotnych właściwości tężni solankowych i odwiedziliśmy Ośrodek Hodowli Zarodowej w Jarantowicach. Nasi goście mogli obejrzeć największe w regionie gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i zarodowego. Mieliśmy również okazję poobserwować gwiazdy w obserwatorium „Astro baza” w Radziejowie i spędzić czas na wieczorkach tanecznych.

Uczestnicy projektu Erasmus+ „We share the land” opuścili nasz kraj z zachwytem na twarzach. Pożegnania na lotnisku były długie i smutne, ponieważ nikt z naszych gości nie chciał odjeżdżać. Młodzież zagraniczna jest pod ogromnym wrażeniem naszej polskiej gościnności, kuchni oraz warunków do nauki jakimi dysponuje szkoła.

Liczba gości

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Przydatne linki

Nasi partnerzy