Szukaj

Praktyki zawodowe w Deula Nienburg gwarantem sukcesu uczniów z Przemystki 


                  Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Ziemi Kujawskiej w Przemystce od kilku lat uczestniczy w różnego rodzaju projektach,

które pozwalają uczniom na odbywanie międzynarodowych praktyk i staży. 18-osobowa grupa uczniów z Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki uczestniczyła w czasie ferii w 2-tygodniowym stażu w Niemieckim Ośrodku Kształcenia w Technice Rolniczej DEULA w Nienburgu.  Mobilność obu grup doszła do skutku dzięki projektowi „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz  kadry kształcenia zawodowego” realizowanemu ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.  
                  Zadowoleni z pobytu na stażu uczniowie uczestniczyli każdego dnia w zajęciach teoretyczno-praktycznych związanych z eksploatacją ciągników i maszyn rolniczych, analizą nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystywanych w różnych typach opryskiwaczy, rozsiewaczy nawozów  oraz pługów. Zapoznali się  z  rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w ciągnikach rolniczych zmniejszającymi zużycie paliwa i zwiększającymi moc oraz z obsługą systemów nawigacji i urządzeń używanych w rolnictwie precyzyjnym. Ponadto uczniowie zapoznawali się na bieżąco z rozwiązaniami stosowanymi w niemieckich zakładach produkcyjnych i gospodarstwach rolnych. Mieli m.in. możliwość zaobserwować, jak funkcjonuje zakład hodowli krów mlecznych w Steimbke, czy znajdująca się w pobliżu biogazownia oraz szklarnia oraz zapoznać się z technologią i procesem produkcji  pojazdów i maszyn rolniczych w fabryce KRONE w Spelle oraz Volkswagena w Wolfsburgu. Nasi uczniowie  obserwowali również aukcję bydła organizowaną przez największe niemieckie stowarzyszenie hodowców Masterrind w Verden.  Ponadto w czasie wolnym młodzież poznawała historię regionu, zwiedzała zabytki Bremy oraz ważniejszych miast Dolnej Saksonii, takich jak np. Nienburg i Hannover, zgłębiła też historię neogotyckiego zamku książąt hanowerskich Marienburg. 
                          Dzięki udziałowi w projekcie młodzież mogła zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami techniki rolniczej stosowanymi w Niemczech, doskonalić umiejętności językowe oraz zapoznać się ze sposobem zarządzania gospodarstwami rolnymi, co z kolei pozwoli na lepszy start na rynku pracy. Młodzież od kilku miesięcy przygotowywała się do wyjazdu uczestnicząc w zajęciach z przygotowania językowego, pedagogiczno-zawodowego, uczyła się prowadzenia dzienniczka stażu oraz wypełniania raportu uczestnika. Dzięki uczestnictwu w projekcie i pobytowi w DEULA  nasi  uczniowie nabrali odwagi,  otwartości i pewności siebie,  uwierzyli w swoje możliwości językowe i umiejętności zawodowe.  Każdy uczestnik stażu otrzymał certyfikat uczestnictwa oraz wpis do dzienniczka praktyk o zrealizowanych praktykach zagranicznych. 
Koordynatorem projektu jest pan Tomasz Radzikowski. W czasie trwania stażu młodzieży towarzyszyli nauczyciele z naszej szkoły: pani Magdalena Korzeniewska-Duszek /nauczyciel języka niemieckiego/, oraz pan Karol Spychalski /nauczyciel mechanizacji rolnictwa/.
                     Współpraca, którą nawiązaliśmy z Deula Nienburg,  gwarantuje naszym uczniom nie tylko pełną realizację programu stażu w ramach tematyki zawartej w tym projekcie, lecz przede wszystkim wysoki poziom kształcenia. Podążając za myślą przewodnią tytułu projektu oraz  wsłuchując się w opinie zadowolonej z pobytu na stażu w DEULA młodzieży naszej szkoły, pozostającej pod wielkim wrażeniem bazy dydaktycznej ośrodka oraz możliwości i dotychczasowych osiągnięć techniki rolniczej w Niemczech  można z ogromną satysfakcją stwierdzić, że nasi uczniowie zrobili ten pierwszy krok do sukcesu. Mamy nadzieję na kontynuację współpracy z partnerem Niemieckim w ramach kolejnych projektów, a co za tym idzie na zdobywanie równie owocnych doświadczeń zawodowych.

                                                                                                                     M.K-D


Liczba gości

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

Przydatne linki

Nasi partnerzy