Szukaj

Praktyki zawodowe w DEULI Nienburg szansą dla Uczniów Technikum Rolniczego z Przemystki   

ZSRCKU w Przemystce od kilku lat uczestniczy w różnego rodzaju projektach, które pozwalają uczniom na odbywanie międzynarodowych praktyk i staży. Na rok 2018  przewidziano staż młodzieży Technikum Rolniczego z projektu

„Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz  kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.  Projekt realizowany w naszej szkole nosi tytuł Zagraniczne staże , krokiem do sukcesu na rynku pracy dla absolwentów szkół rolniczych”. Mobilność pierwszej grupy  stażu  w Niemieckim Ośrodku Kształcenia w Technice Agrarnej DEULA w Nienburgu dobiegła końca. Staż trwał 2 tygodnie – od 12.02. do 23.02.2018r. W projekcie uczestniczyło 18 uczniów z klasy II i III Technikum Rolniczego. Każdego dnia młodzież uczestniczyła w zajęciach teoretyczno-praktycznych związanych z eksploatacją ciągników i maszyn rolniczych, analizą nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych wykorzystywanych w różnych typach opryskiwaczy oraz obsługą techniczną opryskiwaczy. Ponadto uczestnicy stażu zgłębiali m.in. technikę wysiewu rozsiewacza do nawozów, funkcjonowanie różnych systemów, zasady regulacji pługa i orki. Nasi uczniowie mieli szansę nie tylko zapoznać się  z  rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w ciągnikach rolniczych zmniejszającymi zużycie paliwa i zwiększającymi moc, lecz także z obsługą systemów nawigacji i urządzeń używanych w rolnictwie precyzyjnym. Młodzież miała możliwość dokonać pomiaru jednostkowego i godzinowego zużycia paliwa, wykonać instalację elektryczną przyczepy czy przeprowadzić obsługę codzienną ciągników marki DEUTZ, CLAAS i FENDT.  Dodatkowo uczniowie zapoznawali się na bieżąco z rozwiązaniami stosowanymi w niemieckich zakładach produkcyjnych i gospodarstwach rolnych. Mieli m.in. możliwość zaobserwować, jak funkcjonuje zakład hodowli krów mlecznych w Steimbke, czy znajdująca się w pobliżu biogazownia oraz szklarnia. Mogli również zapoznać się z technologią i procesem produkcji  pojazdów i maszyn rolniczych w fabryce CLAASA w Harsewinkel oraz Volkswagena w Wolfsburgu. Po zajęciach uczniowie spędzali czas aktywnie korzystając ze specjalnie przystosowanego do tego celu pomieszczenia grając w bilard, piłkarzyki i tenisa stołowego albo ćwicząc na siłowni. Ponadto w czasie wolnym młodzież poznawała historię regionu, zwiedzała zabytki ważniejszych miast Dolnej Saksonii, takich jak np. Nienburg i Hannover, zgłębiła też historię jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie - neogotyckiego zamku książąt hanowerskich Marienburg, ciekawostki i anegdotki związane z „Muzykantami z Bremy” oraz zachwycała się fauną i florą oceanarium Sea Life w Hanowerze. Dzięki symulacji w centrum naukowym Klimahaus w Bremerhaven młodzież odbyła podróż przez wszystkie strefy klimatyczne kuli ziemskiej, a udział w aukcji i wystawie elity hodowlanej bydła ras mlecznych „Schau der Besten” organizowanej przez największe niemieckie stowarzyszenie hodowców Masterrind w Verden na pewno długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

                          Dzięki udziałowi w projekcie młodzież mogła zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami techniki rolniczej stosowanymi w Niemczech, doskonalić umiejętności językowe oraz zapoznać się ze sposobem zarządzania gospodarstwami rolnymi, co z kolei pozwoli na lepszy start na rynku pracy. Młodzież od kilku miesięcy przygotowywała się do wyjazdu uczestnicząc w zajęciach z przygotowania językowego, pedagogiczno-zawodowego, uczyła się prowadzenia dzienniczka stażu oraz wypełniania raportu uczestnika. Dzięki uczestnictwu w projekcie i pobytowi w DEULI nasi  uczniowie nabrali odwagi,  otwartości i pewności siebie,  uwierzyli w swoje możliwości językowe i umiejętności zawodowe.  Każdy uczestnik stażu otrzymał certyfikat uczestnictwa oraz wpis do dzienniczka praktyk o zrealizowanych praktykach zagranicznych

Koordynatorem projektu jest pan Tomasz Radzikowski. W czasie trwania stażu młodzieży towarzyszyli nauczyciele z naszej szkoły: pani Magdalena Korzeniewska-Duszek jako tłumacz oraz pan Karol Spychalski jako przygotowanie techniczne.

Mobilność drugiej grupy stażu w DEULI Nienburg planowana jest na styczeń 2019r. Drugą grupę uczestników stanowić będą uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki.

                Zgodnie z tytułem projektu „Zagraniczne staże” to pierwszy krok do sukcesu na rynku pracy. Wsłuchując się w opinie zadowolonej z pobytu na stażu w DEULI młodzieży naszej szkoły, pozostającej pod wielkim wrażeniem bazy dydaktycznej ośrodka oraz możliwości i dotychczasowych osiągnięć techniki rolniczej w Niemczech można śmiało stwierdzić, że uczestnicy pierwszej grupy stażu zrobili ten pierwszy krok do sukcesu. Pozostaje nam tylko życzyć  uczestnikom drugiej grupy stażu równie owocnych doświadczeń zawodowych.

                                                                                                                     M.K-D

 

Liczba gości

Odwiedza nas 84 gości oraz 0 użytkowników.

Przydatne linki

Nasi partnerzy