W ramach projektu „Chrońmy pszczoły” w ZSRCKU zostały przeprowadzone wykłady z pokazem przez p. Darię Pluskotę. Uczniowie podczas dyskusji mieli okazję wykazać się wiedzą na temat znaczenia owadów oraz dowiedzieli się jaką rolę pełnią one w bioróżnorodności i środowisku. Poznali lepiej gatunek pszczoły miodnej: postaci pszczele, ich zadania w funkcjonowaniu rodziny pszczelej, produkty pszczele. Zgłębili tajniki pracy pszczelarza, pozyskiwania miodu, pyłku oraz propolisu. Zwrócono również uwagę na aspekt rozwoju rolnictwa i sadownictwa oraz sposobów ochrony i dbania o pszczoły w obliczu ich wymierania. Uczniowie wzięli udział w konkursie „Domek dla owadów”. Komisja konkursowa oceniła prace, a te najciekawsze, najbardziej funkcjonalne i estetyczne zostały słodko nagrodzone. Niektóre domki dla owadów znalazły już swoje miejsce na terenie szkoły, gdzie nie brakuje miejsc zieleni i roślin miododajnych. Możliwość obserwacji pracy pszczół w ulu demonstracyjnym stała się atrakcją zarówno dla uczniów jak i pracowników szkoły. Szczególnie cieszy fakt, że temat pszczół, zapylania, ich roli w środowisku zainteresował uczniów. Wzrosła tym samym i tak już wysoka ich świadomość i umocniła się postawa proekologiczna.

Również wśród najmłodszych uczniów Szkół Podstawowych, dzięki zaproszeniu ich wychowawców, mieliśmy szansę rozbudzić ciekawość i zainteresowanie pszczołami.

Mamy nadzieję i zapał do realizacji kolejnych działań w zakresie ochrony pszczół w następnym roku szkolnym wśród całej społeczności szkolnej. Dziękujemy za zaangażowanie.

Skip to content