Z okazji 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego nauczyciele Zespołu Szkół RCKU w Przemystce zorganizowali konkurs plastyczny pod tytułem Powstanie Styczniowe na Kujawach. To już trzecia edycja tego typu rywalizacji, pod patronatem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Do konkursu zaproszono 120 szkół podstawowych ze 107 miejscowości. Instytucjami wspierającymi i fundującymi nagrody były: Starostwo Powiatowe w Radziejowie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Radziejowie, Radziejowski Dom Kultury, Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie, Burmistrz Miasta i Gminy w Piotrkowie Kujawskim, Wójtowie Gmin w Bytoniu, Dobrem, Osięcinach, Radziejowie i Topólce.
Nagrody Komisja Konkursowa, pod przewodnictwem pani wicedyrektor Zespołu Szkół RCKU w Przemystce Marzeny Gorzyckiej, przyznała w trzech kategoriach: uczniowie młodsi (klasy I – IV) i starsi (kl. V – VIII) oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.
20 lutego 2023 r. spośród 312 prac z 37 szkół podstawowych, jury konkursowe wyłoniło zwycięzców. W kategorii: uczniowie młodsi, pierwsze miejsce zajęła Melania Lemańska ze SP w Radzikach, drugie – Wiktoria Kotlarz ze SP w Krzywosądzy, trzecie – Radosław Dziedzic ze SP w Raciążku. W kategorii: uczniowie starsi, pierwsze miejsce należy do Igi Dudkiewicz ze SP w Radzikach, drugie do Anity Bentkowskiej z Miejskiego Zespołu Szkół w Radziejowie, trzecie zajęli ex aequo Aleksandra Matusiak ze SP w Topólce i Wojciech Świątkiewicz ze SP w Pocierzynie. W Zespole Szkół w Przemystce dyplomy i nagrody przyznano uczniom liceum ogólnokształcącego. Pierwsze miejsce zajęły Hanna Kubicka i Patrycja Walczak. Trzecie miejsce przyznano Danielowi Dąbrowskiemu.
Wyróżnienia w pierwszej kategorii otrzymali uczniowie szkół podstawowych w Brześciu Kujawskim, Kruszwicy, Osięcinach, Osówku, Pocierzynie – Kościelnej Wsi, Siniarzewie, Zbrachlinie, zaś w drugiej z Bieganowa, Byczyny, Dębołęki, Dobrego, Kąkowej Woli, Krzywosądzy, Morzyc, Osięcin, Piotrkowa Kujawskiego, Płowiec, Radziejowa, Sędzina i Topólki. W Zespole Szkół w Przemystce wyróżnienie otrzymała Oliwia Iglewska.
Organizatorzy Konkursu składają podziękowania za włożony wysiłek i zaangażowanie uczniów i nauczycieli. Prace uczestników konkursu są dowodem pamięci o doniosłych wydarzeniach i ocalają je od zapomnienia.

Mariusz Bentkowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content